Baza wiedzy

Co to jest domena?

Domena internetowa to niepowtarzalny adres w Internecie, pod którym można uzyskać dostęp do danych usług (strony WWW, konta e-mail, serwery FTP) w Sieci. Aby dana strona WWW była widoczna w Sieci, potrzebny jest dodatkowo serwer, na który będzie wskazywała dana domena. Serwer ten jest konieczny do utrzymania plików strony WWW.

Jak wybrać nazwę domeny?

Nazwa domeny powinna być starannie przemyślana – np. powinna kojarzyć się z Tobą, nazwą Twojej firmy lub typem działalności, jaką prowadzisz. Należy pamiętać, że domena jest wartością unikalną i nie istnieją dwie identyczne domeny, wiec pośpiech przy ich rejestracji jest wskazany (obowiązuje zasada pierwszeństwa). Należy pamiętać, iż jeśli wybrana nazwa jest zajęta, zawsze można sprawdzić pożądaną nazwę z innymi końcówkami, np. jeżeli domena firma.pl jest zajęta, być może firma.com, firma.eu, firma.com.pl, lub domena z innym rozszerzeniem jest wolna.

Jakie są korzyści z posiadania domeny?

Domena to nie tylko wizytówka Twojej firmy lub osoby w Sieci. Oprócz oczywistych profitów, takich jak prezentacja oferty w Internecie, pozyskiwanie nowych Klientów (poprzez dostęp do informacji umieszczonych na stronie WWW, wymianę informacji za pomocą poczty elektronicznej), domena sama w sobie jest wartością niematerialną i może być przedmiotem kupna/sprzedaży na rynku.

Jakie są rodzaje domen?

Rodzaj domeny określa jego końcówka. Generalnie domeny można podzielić na narodowe, europejskie i globalne. Domeny nie różnią się zasadami działania, a jedynie rozszerzeniami i przyjętymi zastosowaniami tych domen. Domeny narodowe to np. .pl (Polska), .uk (Wielka Brytania), .fr (Francja). Domeny europejskie mają końcówkę .eu. Domeny globalne to np. .com (dla firm), .net (dla podmiotów związanych z Siecią), .org (dla organizacji i stowarzyszeń), .info (dla serwisów informacyjnych), .biz (dla serwisów komercyjnych).

Co to jest domena funkcjonalna narodowa?

Domena funkcjonalna narodowa łączy cechy domeny globalnej i narodowej: np. com.pl, org.uk, gov.de.

Co to jest domena regionalna?

Domena regionalna to narodowa domena zawierająca nazwę miasta lub regionu, np. waw.pl, pomorskie.pl, lowicz.pl.

Jakie są zasady tworzenia nazwy domeny?

 • 1.    Nie można rejestrować domen będących jednocześnie nazwą usługi sieciowej, np. WWW, http, ftp.
 • 2.    Minimalna liczba znaków wynosi:
 • –  dla domen polskich: 1
 • –  dla domen europejskich: 2
 • –  dla domen globalnych: 3
 • 3.    Maksymalna liczba znaków wynosi:
 • –    dla domen z końcówką .biz: 24
 • –    dla pozostałych domen: 63.
 • 4.    Nazwa domeny polskiej i europejskiej może składać się z:
 • –    liter, w tym polskich znaków
 • –    cyfr
 • –    znaku myślnika (nie może on jednak występować na początku, końcu oraz równocześnie na 3 i 4 pozycji w nazwie domeny).
 • 5.    Nazwa domeny globalnej może składać się z:
 • –    liter, bez polskich znaków;
 • –    cyfr
 • –    znaku myślnika (nie może on występować na początku oraz na końcu nazwy domeny).

Jak zarejestrować domenę z polskimi znakami diakrytycznymi ( z ą, ę, ć, ś itd.)?

Informacje o rejestracji domen polskich ze znakami diakrytycznymi dostępne są na stronie serwisu: http://www.ietf.org oraz w informatorze NASK „Rejestracja domen IDN (Internationalized Domain Names) w domenie .PL”, dostępnym na stronie dns.pl. Informacje o rejestracji domen europejskich ze znakami diakrytycznymi, opisane są na stronach EURidu .Nie ma możliwości rejestracji domeny globalnej oraz innych domen narodowych z polskimi znakami diakrytycznymi.

Co to są serwery nazw DNS?

Serwery nazw DNS (z ang. Domain Name System) to w praktyce nazwy serwerów zawierających konfigurację całej domeny – muszą być zawsze przypisane do domeny, aby przeglądarka internetowa „wiedziała”, gdzie szukać zawartości strony, wysłać emaila itp. Wszelkie rekordy domeny (np. A, MX, CNAME) konfiguruje się właśnie na serwerze DNS. DNS zapewnia rejestrację nazw domen internetowych i ich powiązanie z numerami IP a także realizuje bieżącą obsługę komputerów odnajdujących adresy IP odpowiadające poszczególnym nazwom. DNS „tłumaczy” ciąg używanych przez Internautów znaków (złożonych z liter i cyfr) – nazw domen na ciąg cyfr – znaków rozpoznawalnych przez sieć komputerową. Światowy system nazw domenowych składa się z wielu instytucji administrujących:

ICANN – (z ang. Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) – Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów zajmuje się między innymi przyznawaniem nazw domen Internetowych oraz nadzorem dotyczącym działania serwerów DNS. Jest to prywatna organizacja non-profit. ICANN zajmuje się administrowaniem adresami IP, zarządzaniem domenami, serwerami DNS najwyższego poziomu, przyznawaniem parametrów protokołom internetowym.

EurID – (z ang. European Registry for Internet Domains) sprawuje nadzór nad domeną .eu oraz subdomenami.

NASK – (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa) sprawuje nadzór nad domeną .pl oraz subdomenami.Rządy poszczególnych krajów sprawują nadzór nad domenami swoich państw. Zwykle przekazują zarządzanie wyspecjalizowanym instytucjom. W Polsce jest to NASK , natomiast dla domen „rządowych” typu gov.pl – IPPT PAN.

Co to jest cesja domeny? Jak ją przeprowadzić?

Cesja domeny jest to inaczej przeniesienie własności domeny pomiędzy Abonentami. Zarówno strona zrzekająca się domeny, jak i strona przejmująca muszą posiadać konto abonenckie w naszym systemie.

Cesji domeny polskiej oraz globalnej można dokonać w elektroniczny sposób. Aby tego dokonać niezbędne jest utworzenie konta abonenckiego dla strony przejmującej domenę. Jest to procedura bezpłatna.

Dla domen europejskich cesje przeprowadza się dokładnie w taki sam sposób, jak transfer

Jak dokonać cesji domeny polskiej/cesji domeny globalnej?

Cesji domeny polskiej oraz globalnej można dokonać w elektroniczny sposób. Aby tego dokonać niezbędne jest utworzenie konta abonenckiego dla strony przejmującej domenę.

Procedura przeprowadzenia e-cesji:

 • 1.  Strona zrzekająca uzyskuje kod cesji w panelu CSA > Domeny > Zarejestrowane poprzez zaznaczenie  nazwy domeny oraz wysłanie kodu na odpowiedni adres e-mail. Kod powinien zostać przekazany stronie przejmującej. 
 • 2.   Strona przejmująca w panelu CSA w sekcji Transfer domen > E-cesja domeny podaję nazwę domeny oraz kod cesji. 
 • 3.   Po wciśnięciu przycisku Rozpocznij do obu stron cesji wysyłane są emaile zawierające linki pozwalające na potwierdzenie cesji.
 • 4.   Po potwierdzeniu przez obie strony cesja jest automatycznie wykonywana.
 • 5.   W panelu CSA w sekcja E-cesja w dowolnej chwili można zweryfikować status cesji oraz dokonać jej anulowania.
 • 6.   W przypadku braku potwierdzenia przez którąś ze stron po upływie 14 dni cesja zostanie anulowana.   W przypadku konieczności ponownego rozpoczęcia procedury cesji należy ponownie wygenerować kod cesji.Jest to procedura bezpłatna.

Jak dokonać cesji domeny europejskiej?

 • W celu przeprowadzenia cesji domeny .eu należy wykonać następujące czynności:
 • wpisać nazwy domeny w panelu Klienta (panelu CSA) > Transfer > Dodaj domeny;
 • w zakładce transferuj domeny .eu należy zaznaczyć identyfikator Abonenta, Kontakt Techniczny oraz wpisać DNS, następnie należy rozpocząć transfer. W procesie cesji domena zostanie przedłużona o rok, dodawany do obecnego okresu abonamentowego.
 • Po rozpoczęciu cesji, w panelu abonenckim Abonenta przejmującego domenę, wygeneruje się faktura proforma lub wniosek dotyczący płatności związanej z cesją. Nowy Abonent powinien dokonać płatności, na jej podstawie zostanie rozpoczęty proces cesji domeny w EURid.
  Następnie, na adres e-mail Abonenta zrzekającego się domeny oraz adres e-mail Abonenta przejmującego domenę, zostaną wysłane wiadomości e-mail z linkami transferowymi.
 • Abonent zrzekający się domeny oraz przejmujący domenę powinni potwierdzić wolę cesji.
 • EURid weryfikuje poprawność przeprowadzanej cesji. Cesja może nie zostać zaakceptowana, jeśli Abonent zrzekający się oraz Abonent przejmujący domenę będą posiadali te same adresy e-mail oraz nazwy.

Co to jest delegacja domeny?

Delegacja domeny to wskazanie serwerów nazw (serwerów DNS), które mają obsługiwać daną domenę. W okresie abonamentowym delegacja domeny może być zmieniana w dowolnym momencie i dowolną ilość razy. Jest to procedura bezpłatna. Zmiana dokonywana jest w rejestrze natychmiastowo. Należy przy tym pamiętać, iż po zmianie serwera nazw DNS w Rejestrze, rozpropagowanie nowych ustawień w sieci trwa do 48 godzin. W praktyce oznacza to, że nowy serwer jest widoczny w sieci dopiero po jakimś czasie. Domyślnie serwery nazw ustawione są na ns1.tukupie.pl oraz ns2.tukupie.pl

Jak dokonać zmiany delegacji domeny?

Delegację domeny można zmieniać z poziomu panelu klienta.

Jak dokonać zmiany danych Abonenta?

Delegację domeny można zmieniać z poziomu panelu klienta

Domena .pl wygasła. Jak długo mogę jeszcze ją odzyskać?

Po zakończeniu okresu abonamentowego domena przechodzi w tzw. okres reklamacyjny, który trwa w naszym systemie 10 dni. Strona WWW przestaje być widoczna w Internecie, emaile oparte na domenie nie działają. Jeżeli w tym okresie domena nie zostanie odnowiona następuje rozwiązanie umowy przez Abonenta z rejestrem i adres wraca do puli domen wolnych i dowolna osoba bądź firma może zarezerwować domenę.

Co to jest kod Authinfo?

Jest do kod dla domen polskich (.pl) w postaci krótkiego ciągu alfanumerycznego jednoznacznie autoryzujący domenę. Kod jest niezbędny podczas operacji zmiany Rejestratora domeny. Informacje o udostępnianiu kodu Authinfo można uzyskać kontaktując się z Biurem Obsługi Klienta.

Co to jest kod AuthCode?

Jest do kod dla domen globalnych (.com) jednoznacznie autoryzujący domenę.Kod jest niezbędny podczas operacji zmiany Rejestratora domeny. Informacje o udostępnianiu kodu Authinfo można uzyskać kontaktując się z Biurem Obsługi Klienta.

Co to jest transfer domeny?

Transfer domeny to inaczej zmiana firmy obsługującej domenę – Rejestratora domeny. Abonent musi potwierdzić transfer przy pomocy autoryzowanego adresu e-mail podawanego podczas rejestracji domeny u innego Rejestratora.
Procedura przeniesienia domeny do naszego serwisu jest zawsze bezpłatna!